Permanent makeup is used for a variety of cosmetic enhancements such as permanent eye liner, eyebrows,and lip liner/color. Other permanent makeup procedures include vitiligo, areola restoration, scar camouflage, hairline enhancement, and more. PMU has also been used to cover-up stretchmarks, freckles/age spots, birthmarks, and uneven skin discolorations.

Permanent makeup, also known as Intradermal Pigmentation, is a revolutionary method of applying natural pigments into the dermal layer of skin. This state-of-the-art technique is medically proven and specifically designed to be completely safe.

Let’s explain a few popular procedures.

Lip Liner/Color

The Intradermal Pigmentation procedure for lip color is beautiful. It can appear to change the size and shape of the lips as well as the color. This procedure helps prevent lipstick from bleeding into the surrounding skin. Many people request a soft pink, similar to the lip color to that of an infant, for those who want a natural look. Others may desire a dramatic effect.

Eyebrows

The Intradermal Pigmentation procedure for eyebrows can mimic the appearance of hair in the brow line. Anyone who desires more fullness of the brows will love the procedure (and the time saved not applying makeup!) Those who used to apply pencil can go swimming, play tennis, or wipe their forehead without the embarrassment of losing their eyebrows. Those suffering from alopecia (hair loss) are pleasantly surprised at how natural it looks.

Eyeliner

A subtle, natural look, mimicking thousands of tiny eyelashes with the implantation of pigments in the lash line is popular with both male and female clients. Additional shadowing of color can be added for a soft natural liner or a more bold, definite line can be achieved. Ophthalmologists recommend Intradermal Cosmetic procedures for those who are allergic to conventional makeup and for those wearing contact lenses.
Who Benefits from Permanent Makeup?

• Men as well as women
• Busy people with little time to apply makeup
• People with allergies to conventional makeup
• Anyone who desires freedom from daily makeup application
• Those who are physically incapable of applying makeup

• Men and women who wish to look their best all of the time!
• Those who are active in sports
• Those with oily skin who tend to shed makeup easily
• Burn survivors and people with flaws in their skin
• Those suffering from alopecia and vitiligo
• Men and women who seek correction of asymmetrical facial features
• Entertainers, actresses, and models
FAQ

– Do I have a choice of colors?
Definitely! There’s a wide spectrum of colors you may choose from.

– Is this procedure painful?
Topical anesthetics are used to minimize discomfort.

– What is involved in recovery?
There will be slight swelling and redness in the skin, which will subside quickly. You may resume normal activities immediately after the procedure. Complete healing takes one to six weeks while the pigmentation matures and reaches its final color.

– Do I have a choice in the placement of pigments?
Of course. During your consultation, design and pigment placement will be determined.

– Whats the difference between the Tradional Tattooing process and Permanent Makeup?
Where both procedures involve tattooing the skin, in traditional tattooing, pigment is added to the third layer of the skin, where in permanent makeup pigment is added to the second layer of the skin, called the Dermis, creating a final result of a soft blend of color to the tattooed area.

**********

Kalıcı makyaj gibi kalıcı eye liner, kaşlar ve dudak kalemi / renk olarak kozmetik çeşitli geliştirmeler için kullanılmaktadır. Diğer kalıcı makyaj prosedürleri vitiligo, areola restorasyon, skar kamuflaj, saç çizgisi geliştirme, ve daha fazlasını içerir. PYB de kapsayacak-up stretchmarks, çiller / yaşlılık lekeleri, doğum lekeleri ve düzensiz cilt renk değişimlerini kullanılır olmuştur.

Ayrıca Intradermal pigmentasyon olarak bilinen Sürekli makyaj, cildin dermal tabakası içine doğal pigmentler uygulayarak bir devrim niteliğinde bir yöntemdir. Bu state-of-the-art tekniği tıbben kanıtlanmış ve özellikle tamamen güvenli olması için tasarlanmıştır.

Şimdi birkaç popüler prosedürleri açıklayayım.

Dudak Kalemi / Renk

dudak rengi İntradermal Pigmentasyon prosedürü güzeldir. Büyüklüğü ve şekli dudakların yanı sıra rengini değiştirmek için görünebilir. Bu prosedür çevreleyen deri içine kanama ruj önlemeye yardımcı olur. Birçok kişi doğal bir görünüm isteyenler için bir bebeğin buna dudak rengine benzer bir yumuşak pembe, isteyin. Diğerleri dramatik bir etki isteyebilirler.

Kaşları

kaşlar İntradermal Pigmentasyon prosedürü kaş çizgisi saç görünümünü taklit edebilir. kaşların daha dolgunluk yapmak isteyen prosedürü seveceksiniz (ve makyaj uygulamak değil kaydedilen zaman!), yüzme gitmek tenis oynamak, ya da kaşlarını kaybetme utanç olmadan kendi alnını silebilir kalem uygulamak için kullanılır olanlar. alopesi (saç dökülmesi) muzdarip olanlar nasıl görünüyor doğal hoş bir sürpriz vardır.

Eyeliner

Bir ince, doğal bir görünüm, kirpik çizgisine pigmentlerin implantasyonu ile minik kirpik binlerce taklit erkek ve kadın müşterileri hem popüler. renginin daha fazla gölgeleme yumuşak doğal astar için ilave edilebilir veya daha kalın, belirli hattı sağlanabilir. Oftalmologlara geleneksel makyaj ve kontakt lens olanlar için alerjisi olanlar için deri içi Kozmetik prosedürleri öneriyoruz.
Kim Daimi Makyaj dan Faydaları?

• Erkekler gibi kadınların
makyaj uygulamak için çok az zaman meşgul insanlar •
Geleneksel makyaj alerjisi olan kişiler •
Günlük makyaj uygulamadan özgürlük arzuları • Herkes
makyaj yaparken fiziksel aciz kim • O

• Erkekler ve zamanın tüm en iyi bakmak isteyen kadınlar!
spor aktif olanlar • O
• Kolayca makyaj döken eğilimindedir kim yağlı cilde sahip olanlar
• kendi cilt kusurlarını kurtulanları ve insanları Yanık
• alopesi ve vitiligo hastası olanlar
• Erkekler ve asimetrik yüz özelliklerinin düzeltimi arayışlarına kadınlar
• Eğlencelikler, aktrisler ve modeller
SSS

– Ben renk seçeneği var mı?
Kesinlikle! Eğer seçim olabilecek geniş bir renk yelpazesi var.

– Bu prosedür ağrılı bir işlem midir?
Topikal anestezik rahatsızlığı azaltmak için kullanılır.

– Kurtarma sürecine katılan nedir?
hızla azalacaktır deride hafif şişlik ve kızarıklık, olacaktır. İşlemden hemen sonra normal faaliyetlerine devam edebilir. pigmentasyon olgunlaşır ve nihai rengini ulaşır tam iyileşme bir ila altı hafta sürer.

– Ben pigmentlerin yerleştirme bir seçim var mı?
Elbette. senin istişare sırasında, tasarım ve pigment yerleştirme belirlenecektir.

– Whats Tradional Dövme süreci ve Kalıcı Makyaj arasındaki fark nedir?
Her iki prosedür de, geleneksel dövme cilt, dövme kapsaması halinde, pigment kalıcı makyaj pigment deri ikinci katmana eklenir deri, üçüncü katmana eklenir, yumuşak bir harmanın nihai sonucu yaratmak dermiş olarak adlandırılan dövmeli alana renk.