Renklerin Anlamları

renk-anlam-hangi-renk

Kırmızı: Kalıcı olmayan, vurup kaçıcı bir enerji gücü. Olumlu alanda sevgi, coşku, kendinden eminlik, güç aşk ve cinsellik getiriyor. Olumsuz olduğu zamanlarda da (az veya çok kullanımı) saldırganlık ve kabalığı ifade ediyor.

Turuncu: 1.derecede duygusallığı getiriyor. Yapıcılık ve neşecilik aktarıyor. Olumsuz yönü çaresizlik yalnızlık, mutsuzluk ve bıkkınlık.

Sarı: Entellektüaizm, yöneticilik, üst mantık ve zeka, hırs ve iddiayı belirtiyor. Olumsuz yönleri stres halleri ve sinirlilik.

Yeşil: Denge, huzur, güven, istikrarı temsil ediyor. Olumsuz yönünde az kullanıldığı zaman içe kapanıklık, çok aşırı kullanınca olunca hegemonya ve yöneticilik getirir.

Mavi: Enginlik, sonsuzluk, ulaşılmazlık, caydırıcılık, tedavi edicilik anlamını taşır. Olumsuz yönü dejenerasyon ve başıboşluk.

Çivit Mavi: İkili ilişkilerde beceri, iyi iletişim, doğruluk ve dürüstlük ortaya koyarken olumsuz yönünde başarısızlık, elatılan işten randımanın alınmaması, başladığı işi bitirmeden bıkıp başka bir konuya sıçrama.

Mor: Bilgelik, kutsalllık, ulvilik, olumsuz yönünde hayalcilik, uçukluk, çok ileri giderse olumsuz olarak uyuşturucu gibi bazı şeylere alışkanlık.

RENKLERİN ANLAMLARI

renklerin-anlamlari
Ağaçların, çiçeklerin, denizlerin ve gökyüzünün renksiz olabileceğini hiç düşündünüz mü? Yaşamın anlamı olur muydu böyle bir güzellikten mahrum olsaydık. Renkler biz canlıların kendimizi ve çevremizi tanımamız için çok önemlidir. Yaşamın anlamı, güzelliği ve keyfidir. Üzerimizdeki etkileri ise tartışılmaz. Tartışılmayan etkileri içinde barındıran renklerin herbirinin de ayrı anlamı ve özelliği vardır. Gelin bir kaç rengin özelliklerine birlikte şöyle bir bakalım.

MAVİ
Gökyüzü ve denizin rengidir. Huzuru ve sakinliği temsil eder. Mutluluğun ve sakinliğin rengide diyebiliriz. Özellikle açık mavi tonları kişinin ev ve iş ortamında kullanılan renktir. Mavinin kan akışını hızlandırdığına inanıldığından, nazar boncuğu da mavidir.

KIRMIZI
Mutluluğu temsil eder ve iştah açar. Hiç bir renk kırmızı kadar dikkat çekmez. İnsanlar üzerinde canlandırıcı, kışkırtıcı ve heyecan verici bir etki yaratır. Tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır. Aşkın ve arzunun rengidir.

PEMBE
Uyum, neşe, şirinliğin ve sevginin simgesidir. İnsanları rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir. Özellikle bebek ve kız çocuklarının rengidir.

SARI
Mutluluğu ve geçiciliği temsil eder. Sarı güneşin rengi olduğu için günlük hayata hakim olan renktir. Özellikle açık sarı kişiye huzur verir. Sarı ayrıca hüzün ve özlemin rengidir. Dikkat çekiciliği ve geçiciliği temsil eder. Bu yüzden dünyadaki taksiler sarı rengi kullanır.
YEŞİL
Doğanın ve baharın rengidir. İnsanlar üzerindeki etkisi tartışılmaz. Güven ve huzur verir, yaratıcılığı körükler.

LACİVERT
Sonsuzluğu ve otoriteyi temsil eder. İş adamlarının sıkça tercih ettiği bir renktir. Lacivert giyen kişiler kendilerini daha çok karizmatik hissederler. Kozmik renk olarak kabul edilen lacivert sonsuzluğu, otoriteyi simgeler. Bu yüzden, firmaların bir çoğu logo olarak lacivert rengi kullanır.

KAHVERENGİ
Gerçekçiliğin, plan ve sistemin rengidir. İnsanlar üzerinde canlılık, hareketlilik etkisi bırakır. Kahverengi toprağın rengidir. İnsanların hareketlerini hızlandırır. Kahverengi olan yerlerde uzun süre oturmak güçtür. Hareketliliği artırdığı için özellikle fast-food restaurantlarda bu renk fazla kullanılır.

BEYAZ
İstikrarı, devamlılığı ve temizliği simgeler. Nazik, yumuşak, alçak gönüllü ve asil bir renktir. Hastanelerde ve spor giysilerde beyaz renk tercih edilir. Ayrıca, beyaz masumiyetin ve saflığın da sembolüdür.

SİYAH
Gücü, haşmeti ve tutkuyu simgeler. Daha çok yası, matemi anlatır. Karamsarlığı çağrıştırır.

MOR
Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Tarih, yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, bilinçaltı insanları korkuttuğu saptanmıştır.

RENKLER
Renkler hayatımızın parçası. Renkler olmasaydı hayat çekilmez olurdu herhalde… Peki renklerin hayatımızı nasıl etkilediğini biliyor musunuz?

Renk seçiminin kimi zaman karakterimizi yansıttığından ya da seçtiğimiz rengin bize olumlu ve olumsuz etkileri olduğundan haberiniz var mı?

KIRMIZI : İştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanır. Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır. Yanlış bir inanış vardır, boğaların kırmızıya saldırdığı sanılır. Oysa boğalar renk körüdür. Kırmızıya değil kendilerine sallanan koyu renkli beze saldırır.
YEŞiL : Güven veren renktir. O yüzden bankaların logolarında hakim renktir. Yatak odası için rahatlatıcıdır. Yeşil yaratıcılığı körükler. Bu yüzden büyük lokanta mutfaklarında yeşil tercih edilir. Hastanelerde de yeşil rahatlatıcı özelliği nedeniyle kullanılır. Yeşil alanda insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği saptanmıştır.
SiYAH : Gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve batıda siyah matemi temsil eder, oysa Japonya’da siyah mutluluktur. Siyah fonda kullanılırsa karamsarlığı çağrıştırır. Einstein konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan odaları tercih ederdi.
MAVi : Sakinlik simgesi. Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanır, nazar boncuğu o yüzden mavidir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır.
LACiVERT : Kozmik renk olarak kabul edilir, sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği simgeler. O yüzden dünyadaki firmaların yarıdan fazlası logolarında maviyi kullanır. Hilton logosunu laciverte çevirirken insanların kafasında büyük kuruluş imajı yaratmak istedi.
MOR : Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, insanları bilinçaltının korkuttuğu saptanmıştır. İntihar edenlerin beğendiği renktir.
PEMBE : Rahat hissettiren renk. Bu yüzden bazı büyük mağazalar tezgahtarlarına pembe üniforma giydirir ki, müşteriler kendilerini rahat hissetsin diye. Pembe çocuk rengidir aynı zamanda.
SARI : Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolü. O yüzden dünyada taksiler sarıdır, geçici olduğu bilinsin ve dikkat çeksin diye. Araba kiralama şirketleri de sarıyı kullanır, çünkü müşterilerine aldığınız şey geçicidir lütfen geri getirin demek isterler. Sarı rengi bu özelliğinden dolayı bankalar kullanmak istemez, cünkü paranın geçici değil kalıcı olmasını isterler.

BEYAZ: İstikrarı, devamlılığı, temizliği simgeler. Politikacılar beyazı pek severler, çünkü temiz, dürüst izlenimi vermek isterlerde ondan dolayı…

KAHVERENGi : İnsanin hareketlerini hızlandırıyor. Kansas Üniversitesi Sanat Üniversitesi’nde bir deney için bilgisayar yardımıyla duvarların rengi değiştirilebilir hale getirilmiş. Fonda beyaz kullanıldığında insanlar sergide yavaş hareket etmiş. Fon kahverengiye döndüğünde ise insanlar daha hızlı hareket etmişler, müzede daha çok yeri daha az zamanda gezmişler. Kahverengi insanı hızlandırıyor, bu yüzden fastfood restoranları iç mekanda kahverengi kullanıyor. Kahverengi toprak rengi, bu yüzden kıyafetlerde pek tercih edilmez, çünkü kahverengi giyen insanlar kalabalıkta dikkat çekmiyor.