Her cildin bir alt tonu vardır bize yakışabilecek renkleri bu alt tona göre belirleriz. Mesela bazılarına bakır rengi saç çok yakışırken bir başkasına beyaz tenli olmasına rağmen hiç yakışmaz.Genelde saç rengi ve ruj rengi belirlerken zorluk çıkarır bize alt tonlar.Gerçi sıcak (sarı) alt tonlu ve nötr alt tonlu insanların soğuk (pembe) alt tonlu insanlara göre çok daha şanslı olduğunu söyleyebilirim çünkü soğuk renkleri de sıcak renkleri de çok güzel taşıyorlar bana göre. Ya da takıntımdan ötürü bana öyle geliyor

skin tone - cilt tonları
Bu alt tonları anlamanın bazı yolları var.

Soğuk alt tonlu

insanların bileğinde ki damarlar mavi gözükür genelde. Ama bence alt tonu damarların rengine göre belirlemek çok doğru bir sonuç vermiyor. Ben soğuk alt tonlu olmama rağmen yeşil damarlarım da var çünkü.

  1. bir yol

size yakışan renkler.Soğuk alt tonlu insanlara gümüş rengi takılar çok yakışır. Altın rengi o  kadar yakışmaz.

  1. yol

bana göre en can yakıcı olandır  Soğuk alt tonlu insanlara bakır rengi saç,turuncu yansımalı kahverengiler,turuncu yansımalı sarılar hiç yakışmaz.Yine şeftali tonlarında allık ve rujlarda yakışmıyor malesef. Eğer bakır sevdasına düşüp hayal kırıklığına uğradıysanız veya elinizde deneyip rengini çok beğenerek aldığınız şeftali rengi rujunuz sürdüğünüzde sizde bi garip durmaya başladıysa soğuk alt tonlusunuz demektir.Tabi bu denemeleri makyajsız teninizde yapmalısınız çünkü çoğu kadının fondöten rengini doğru seçmediğini düşünüyorum sarı alt tonlu olanlar pembe seçebiliyor veya tam tersi.

Sıcak alt tonlu

insanların bileğindeki damarlar yeşil olur genelde. Ama dediğim gibi damarların rengi alt tonu anlamak için çok doğru bir yol değil bence.

  1. yol ise

sıcak alt tonlu insanlara altın rengi takılar çok yakışır. Gümüş rengi biraz boğar onları. Size yakışan takı renginden de anlayabilirsiniz.

  1. yol

bana göre en can yakıcı olandır  Soğuk alt tonlu insanlara bakır rengi saç,turuncu yansımalı kahverengiler,turuncu yansımalı sarılar hiç yakışmaz.Yine şeftali tonlarında allık ve rujlarda yakışmıyor malesef. Eğer bakır sevdasına düşüp hayal kırıklığına uğradıysanız veya elinizde deneyip rengini çok beğenerek aldığınız şeftali rengi rujunuz sürdüğünüzde sizde bi garip durmaya başladıysa soğuk alt tonlusunuz demektir.Tabi bu denemeleri majyajsız teninizde yapmalısınız çünkü çoğu kadının fondöten rengini doğru seçmediğini düşünüyorum sarı alt tonlu olanlar pembe seçebiliyor veya tam tersi.